top of page

מינויי מומחים רפואיים בתיקי תאונת דרכים

השבוע הבלוג שלנו יעסוק בסוגיית מינוי המומחה על ידי בית המשפט בתיקי תאונת דרכים.


אז רגע לפני שנתאר מקרה שטיפלנו בו במשרד, נביא רקע על מה היה המצב בטרם חקיקת חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים שחוקק בשנת 1975.

עד חקיקת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים המצב בארץ היה שתיקים של תאונת דרכים היו מוגשים לבתי המשפט על פי פקודת הנזיקין, בתביעות ע"פ חוק הנזיקין נדרש התובע לצרף לתביעה חוות דעת רפואית וככל ומדובר בכמה תחומים שברפואה לדוגמה פגיעה המערבת אורטופדיה ונוירולוגיה על הנפגע היה להביא חוות דעת בכל תחום.

עלות שכר של המומחה לכתיבת חוות דעת נעה בין 5,000 ש"ח ל8,000 ש"ח ולרוב לא היה בידיי פצועי תאונות הדרכים את האפשרות הכלכלית לשאת בעלויות הגבוהות הנדרשות להוכחת נכותם בעקבות התאונה ורבים מהם היו זונחים את תביעתם או מתפשרים על פיצוי נמוך מהמגיע להם.

במצב זה המרוויחה הגדולה הייתה חברת הביטוח, נפגעים רבים לא יכלו לממש את זכאותם לפיצוי ראוי כי הנטל הכלכלי של עלויות חוות הדעת היו גבוהות מאוד ובפרט בנפגעי תאונות דרכים קשות בהן הנפגע גם לא עובד תקופה ממושכת לאחר הפגיעה.

 

בשנת 1975 חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, במסגרת החוק על נפגע בתאונת דרכים להוכיח "ראשית ראיה" בגין נזקי הגוף שנגרמו לו בעקבות התאונה ואז ימונה לו מומחה מטעם בית המשפט כאשר עלות הבדיקה משולמת כמימון ביניים על ידי חברת הביטוח ולא על הנפגע עצמו כפי שהיה טרם חקיקת החוק.

ומהכלל אל הפרט - נפרט על מקרה שהתרחש לאחרונה במשרדנו.

למשרדנו הגיעה מרים (שם בדוי) אשר נפגעה בתאונת דרכים עם פגיעה רב מערכתית.

לאחר הגשת תביעה לבית המשפט עם בקשה מפורטת למינוי מומחים שוכנע בית המשפט כי ישנה מעל ל"ראשית ראיה" ומינה לתובעת מומחים רפואיים בתחומים: אורטופדיה, נוירולוגיה והפסיכאטריה, לאחר שנבדקה ע"י המומחים התקבלו חוות הדעת בהן נקבעו לתובעת נכויות משמעותיות.

במקביל לניהול ההליך בבית המשפט, המשיכה מרים לסבול מכאבים מפושטים בכל גופה והיא אובחנה ע"י ראומטולוג בקופת החולים כסובלת מתסמונת פיברומיאלגיה, בעקבות אבחנה זו ביקשנו מבית המשפט למנות גם מומחה בתחום הראומטולוגיה,  בבקשה פירטנו את מהלך התפתחות התסמונת עם הפניה לחומר הרפואי של מרים, חברת הביטוח התנגדה לבקשה זו בטענות שונות, אך שופט בית המשפט מצא כי גם במקרה זה ישנה "ראשית ראיה" ומינה מומחה נוסף בתחום הראומטולוגיה.

כמו כן לאחר שהתקבלו כל חוות הדעת של מומחי בית המשפט, נראה כי אף אחד מהם לא נתן דעתו בעניין צלקות מכוערות ומציקות שנותרו למרים, גם במקרה זה הגשנו בקשה נוספת למינוי מומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית, גם כאן כמובן חברת הביטוח התנגדה וגם כאן שוכנע במקרה זה בית המשפט כי ישנה מעל ל"ראשית ראיה" למינוי המבוקש ומינה גם מומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית.

בתיק זה לדוגמה מונו 5 מומחים, בעלות כוללת של 33,000 ש"ח אשר שולמו כולם ע"י חברת הביטוח,  טרם חקיקת החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, היה על הנפגע עצמו לשאת בעלות זו ועל כן רבים היו זונחים תביעתם ולא מקבלים את הפיצוי לו הם זכאים.

ישנה חשיבות רבה כי תיקי נזיקין ינוהלו ע"י עורך דין בעל ניסיון הבקיא בתחום, נדרשת הבנה ויכולת להתמודד עם חומר רפואי רב של הנפגע והתאמת הפגיעות למומחים שיש לבקש למנות.

 

מוזמנים להיכנס מידי שבוע להתרשם, להאיר וכמובן לשתף, כך נוכל לעזור לעוד אנשים.

במידה ועברת תאונה בעבודה, תאונת דרכים, רשלנות רפואית, או שברצונך לבדוק זכויות בביטוח לאומי, זכויות משפחתיות, זכויות עסקיות או כל מקרה אחר, צרו עמנו קשר ונבחן כיצד ניתן לעזור.

 

לעוד פרטים שלחו לנו הודעה כאן או באתר או צרו עמנו קשר טלפוני.

ליצירת קשר טלפוני חייגו- 08-6438844

ליצירת קשר בוואצאפ שלחו הודעה למספר- 050-7664857

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


אם גם אתם רוצים הצלחה מסחררת השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

bottom of page